En İyi Kovboy Filmleri – Western Film

kovboy filmi western

Western tarzı yapımlar 1960-1980 yılları arası sinemanın en hareketli dönemlerinden biridir. “Spagetti Western” tarzında çekilen ve sinemaya uyarlanan yaklaşık 700’e yakın filmin çekildiği bu literatüre geçmiş, sinemaseverlerin unutulmayanları arasına girmeyi başarmıştır. Western bilindiği üzere vurdulu kırdılı filmler olmaktan öte Amerikan kültürünün önemli değerlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Sinemanın en başlarından bugünlere gelinmesine kadar olan süreçlerde tüm içerikleri korumasına karşın 60’lı yıllarda başlayan sosyolojik akımlar doğrultusunda mevcudiyetini koruyamamış ve bu akımlara ayak uyduramaz bir hal almıştır. Dünyada izlenen “western” türü filmlere artık kimse alaka göstermiyordu. Fakat bu tarzın meraklılarına yeni tarzda bir şeyler üretmek gerektiğini düşünen yönetmen ve yapımcılar “Spaghetti Western”i ortaya çıkardı. Küçük bütçeli ve ekonomik maliyetli çekilen filmlerin öncüleri olan İtalyan yapımları sinema sektöründe yeni bir çığır açmıştır. İlerleyen zamanlarda Clint Eastwood ve Sam Peckinpach klasik western tarzının öncüleri olarak sinema tarihine geçen isimlerdir.

Il Bueno, Il Bruno, İl Cattivo “İyi, Kötü ve Çirkin” (1966)

Bu tarzın en önemli filmlerinden biri olan ünlü yönetmen Sergio Leone tarafından 1966 yılında çekilen “Il Bueno, Il Bruno, İl Cattivo”, “İyi Kötü Çirkin” dünyanın gelmiş geçmiş en iyi westernlerinden bir olarak kabul edildi. Mükemmel film görsel efektleri ve aksiyonların çok iyi olduğu kadar, film müziklerinin en iyi kompozitörü Ennio Morricone tarafından bestelenen filmin müziği hala güncelliğini koruyor. Filmin başrolünde oynayan Clint Eastwood, adaleti ve doğruluğun timsali bir kovboydur. Diğer rolde olan Lee Van Cleef ise oldukça kötü bir kişiliği canlandırmaktadır. Üçüncü aktör Eli Wallach filmde sempatik kaypak özelliği ve kurnaz köylü kişiliğiyle diğer karakteri oluşturuyor. 186 dakikalık bu film hazine peşine düşmüş üç aktörle bütünleşerek maceraya dönüştüren bir başyapıt olarak bilinmektedir.

Django (1966)

Spagetti Western hayranlığını film platolarına taşıyan yönetmen Sergio Corbucchi, yarattığı “Django” isimli sert bakışlı sarışın, mavi gözlü kovboy tiplemesiyle başrolü Franco Nero’ya vermiştir. Franco Nero Amerikan İç Savaşı’nda savaşan eski bir asker rolünü canlandırmaktadır. Django ırkçı binbaşı olan ve Meksika’lı haydutlar arasında kalarak kendi yolunu tayin etmek zorunda kalır. Franco Nero filmde yarattığı karizmatik tiplemesiyle akıllarda kalan bir projeye başarıyla imzasını atar.

Requiscant “Önce Öldür Sonra Dua Et” (1966)

Oldukça ayrıntılara sahip “Önce Öldür Sonra Dua Et” seçilmişliğin spaghetti western türüyle bütünleştiği filmlerden biri olarak kabul ediliyor. Burada başrolü oynayan Lou Castel, silahla tanıştığı ilk andan itibaren çok iyi ateş eden biri olmuştur. Filmde diğer rolleri Mark Damon ve Pier Paolo Pasolini paylaşıyor. Filmin yönetmeni Carlo Lizzani..

İl Grande Silenzio “ En Büyük Sessizlik” (1968)

Yönetmen Sergio Corbucchi’nin 1968 yılı yapımlarından biri olan “En Büyük Sessizlik” in başrolünde Jean Louis Trintignant’ın oynadığı filmde aktör boğazı kesilen ve konuşma yetisini kaybetmiş silahşör bir kovboyu canlandırıyor. Tüm film boyunca konuşmayan Trintignant, westernlerin sıcak kumlu ve vahşi batı ortamlarından sıyrılarak karlı ortamlar ve balta girmemiş ormanlarda bu filmi çekmesi özelliğiyle biliniyor. Filmde diğer başrolü belalı bir haydut olan Claus Kinski’yle başarılı bir şekilde paylaşmaktadır.

Once Upon a Time İn The West “Bir Zamanlar Batıda” (1968)

Yönetmen Sergio Leone’nin 1968 yılında çektiği “Bir Zamanlar Batıda” filmiyle sanatının en başarılı örneklerinden birini sergilemiştir. Filmin oyuncuları arasında Charles Bronson, Henry Fonda ve Jason Robards rolleri paylaşıyor. Ayrıca dönemin İtalyan Güzeli olan Claudia Cardinale bu filmde yer alıyor. Filmin senaristleri Dario Argento, Sergio Donati, Bernardo Bertulicci vb. isimlerden oluşuyor. Bu muhteşem senaryoyla birlikte Sergio Leone fotoğraf gözüyle bütünleştirdiği filmin çekimlerine farklı boyutlar getirmiştir. Sürekli mızıka çalan bir silahşörün kasabalı halka kan kusturan haydutlara karşı verdiği mücadele bu yapımda anlatılmaktadır.

 

 A Fistful of Dollars  “Bir Avuç Dolar” (1964)

Clint Eastwood’u ortaya çıkaran en ünlü spaghetti western yapımlarından biri olan “Bir Avuç Dolar” filminde aktör kanun adamı olmamakla birlikte silahşörlük yeteneğini sergileyen biri olarak seyirci karşısına çıkmıştır. Yeteneğine eklediği karizmatik tarzı, asabi kişiliği ve alaycı esprileriyle dikkat çeken aktörlerden biri olmuştur. “Bir Avuç Dolar” sağladığı gişe rekorları ile Amerikalı film yapımcılarına en fazla para kazandıran etkin filmlerden biri olmuştur.  Bu film yönetmen Sergio Leone’nin en başarılı çektiği spaghetti westernlerden biridir.

 Il mio nome è Nessuno!  “Benim Adım Hiç Kimse” (1973)

Yönetmen Tonino Valerii tarafından 1973 yılında beyaz perdeye uyarlanan filmde western filmlerinin unutulmayan siması Terence Hill’in canlandırdığı çete elemanlarından biri olan Henry Fonda’yla geliştirdiği yakın dostluk ilişkileri içine komedi tarzıyla harmanlanarak anlatılıyor. “Benim Adım Trinita” filmiyle adını dünya sinemalarında duyurdu.

Ehi amico… c’e Sabata, hai chiuso  “Sabata” (1969)

Spaghetti Western tarzının çirkin kıralı olarak bilinen Le Van Cleef, silahına güvenen genç ve yakışıklı anti kahramanların yanında filmde canlandırdığı “Sabata” tiplemesiyle silahşör olmasıyla birlikte çok konuşmayan bir beyefendi rolündedir. Sisteme karşı olmasa da ezilenlerin yanında kalmayı bilmiştir. Filmde tabanca yerine tüfek kullanan Cleef, tüfeğiyle herkesi şaşırtan koyboy olmuştur. Film 1969 yılında Gianfranco Parolini tarafından çekilerek vizyona girmiştir.

A Pistol for Ringo / Ringo Tabancalı Serseri (1965)

1965 yılında yönetmen Duccio Tessari tarafından beyazperdeye uyarlanan filmin başrol oyuncusu Guiliano Gemma ve diğer rolleri paylaşan oyuncular Westernlerin ünlü oyuncusu Fernando Sancho, Antonio Cassas, Lorella De Luca, Nieves Navarro’dur. Bir banka soygunundan dönen Sancho ve çete elemanları kasabanın şerifinin ailesini ve kızını esir alır. Şerif ailesini kurtarmak için Ringo’dan yardım ister. Ringo eve girerek esirleri serbest bırakır. Guiliano Gemma sinemadaki çıkışını bu filmle yapar.

 I Giorni Dell’Ira  “Öfkeli Günler”  (1967)

Sempatik kovboy Guiliano Gemma kasabaya gelen yabancı Frank Talby ile usta-çırak ilişkisi oluşturur. Film vahşi batıda belalı ortamlarda geçer. Yönetmen Tonino Valleri tarafından 1967 yılında çekilen film yönetmenin sinema sektöründeki ilk çıkışı olan filmlerden biri olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir