IMDB Puanı En Yüksek 5 Yabancı Dizi!

Yabancı dizilere bakmak isteyenlerin baktıkları ilk yer IMDB olmaktadır. Buraya üye olan yüzbinlerce kişinin oyları sonucunda film ve dizilerin puanları belirlenmektedir. IMDB sıralamasında ilk 5 sırayı alan 5 yabancı diziyi sizler için inceledik.

5 – Sherlock (9.3/10)

Sir Arthur Conan Doyle’ın aynı adı taşıyan romanına dayanan Sherlock dizisi BBC One tarafından 25 Temmuz 2010’da yayınlanmaya başlanmıştır. Mark Gattiss tarafından geliştirilen yapımın başrollerinde Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs gibi isimler yer almaktadır. 3 sezonu gösterilen yapım 4 ve 5.sezonlar için onay almıştır.

Sherlock, günümüz Londrası’nda Doktor Watson ile birlikte zor davaları çözmektedir. Teknoloji gelişse de kendi tarzıyla ilerlemeyi seven Sherlock, muhteşem zekası ve gözlem yeteneği ile yine dikkat çekiyor. Bünyesinde dram, macera ve polisiye öğeleri barındıran yapım çok büyük bir ilgiyle takip edilmektedir.

4 – The Wire (9.4/10)

The Wire, 2 Haziran 2002 tarihinde HBO kanalında yayınlanmaya başlanan ve son bölümü 9 Mart 2008 tarihinde yayınlanan dizidir. Yaratıcısı David Simon olan yapım her sezonda Baltimore’un farklı bir sorununa odaklanmıştır. Son derece etkileyici bir yapısı olan dizide Idris Elba, Dominic West, John Doman, Frankie Faison gibi isimler rol almıştır. Bünyesinde dram, gerilim, polisiye unsurlarını barındıran dizi, önemli bir kitleye hitap etmiştir.

Dizide suç çetelerinin yapısı bire bir örneklerle gözler önüne serilmektedir. Polislerin ve yargının bu çetelerle bağlantısına dikkat çekilmektedir. Dizinin 5 sezonunun her birinde farklı sorunlar dile getirilmiştir. Uyuşturucu, silah kaçakçılığı gibi önemli sorunlar gözler önüne serilmiştir.

3 – Band of Brothers (9.5/10)

Stephan Ambrose’nin aynı adlı romanından uyarlanan Band of Brothers yani Kardeşler takımı, 9 Eylül 2001 tarihinde HBO kanalında gösterilmeye başlanan mini dizidir. 10 bölümlük dizinin son bölümü 4 Kasım 2001 tarihinde ekranlara gelmiştir. Steven Spielberg ve Tom Hanks’in yapımcılığını üstlendiği dizide Donnie Wahlberg, Damian Lewis, Ron Livingston gibi isimler rol almıştır.

Band of Brothers dizisinde II. Dünya Savaşı sırasında Amerkian Ordusu’nun 506. Alay’ına bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları anlatılmıştır. Dizideki tüm olaylar Easy Bölüğü’nde hayatta kalanların anlattıkları olaylarla şekillendirilmiştir. Bünyesinde savaş, dram, gerilim öğelerini barındıran yapım büyük bir ilgi görmüştür.

2 – Breaking Bad (9.5/10)

Breaking Bad, 20 Ocak 200 tarihinde AMC kanalında yayınlanmaya başlayan bir dizidir. Yapımın son bölümü 29 Eylül 2013 tarihinde ekranlara gelmiştir. Dizinin yaratıcısı Vince Gilligan’dır. Başrollerde Bryan Cranston, Aaron Paul, Anna Gunn, Dean Norris gibi isimler yer almıştır. Tüm zamanların en başarılı yapımlarından biri olarak kabul edilen dizi efsaneler arasındaki yerini almıştır.

Dizide, kimya öğretmeni Walter White ailesini geçindirebilmek için öğretmenlikten kalan zamanlarda araba yıkamacısında çalışmaktadır. Bir süre sonra akciğer kanseri olduğunu öğrenen White, ailesine daha fazla para bırakabilmek için rastlantı sonucu karşılaştığı eski öğrencisi Jesse Pinkman ile metamfetamin isminde uyuşturucu üretmeye başlarlar. Dizi bünyesinde dram, gerilim gibi öğeler barındırmaktadır. Bir kimya öğretmeninin kaybedecek bir şeyi olmadığında nasıl zirveye tırmandığını anlatan bu muhteşem yapımı her diziseverin izlemesini tavsiye ediyoruz.

1 – Game of Thrones (9.5/10)

George R. R. Martin’in epik fantezi serisi Buz ve Ateş’in Şarkısı’ndan uyarlanan Game of Thrones yani Taht Oyunları, 17 Nisan 2011 tarihinde yayınlanmaya başlamıştır. Dizinin şu ana kadar 6 sezonu geride kalmıştır ve 7.sezon onayı alınmıştır. David Benioff ve D.B. Weiss tarafından ortaya çıkarılan yapımda, Peter Dinklage, Lena Headey, Emilia Clarke, Nikolaj Coster-Waldau, Kit Harington gibi isimler rol almaktadır.

Game of Thrones’da Yedi Krallık’ta hüküm sürmek için verilen amansız mücadele anlatılmaktadır. Her bölgesinde farklı toplulukların bulunduğu bu fantastik coğrafyada büyük sorunlar bulunmaktadır. Sadece insanlar değil aynı zamanda Ak Gezen adı verilen ölümden gelen düşmanlar da bulunmaktadır. Yedi Krallık’a hakim olmak için çok çetin bir savaş meydana gelecektir. Bu savaşta herkes tarafını belirlemek zorundadır. Bünyesinde dram ve fantastik öğeleri barındıran dizi şu anda dünyanın en popüler yapımları arasında yer almaktadır.

IMDB sıralamasında ilk 5 sırada yer alan yapımları sizler için derledik. Bu yapımları henüz izlemeyenler bir an önce bu muhteşem dizileri izlemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir